Autoret Postime nga GazetaGlobale

GazetaGlobale

12945 POSTIME 0 Komentet

SHBA “blindon” Shqipërinë, 950 blinda për ushtrinë shqiptare, sa dyfishi i...

70 blinda për transport strategjik priten të zbarkojnë në Shqipëri nga US ARMY (dergesa e pare) dhe ne muajt në vazhdim do vijnë dhe 180 te tjera. Shqiperia do i paguaje Amerikës vetëm 15 milione Euro për to, ndërsa pjesa tjeter vjen si shperblim per punen e mire dhe kontributin e Forcacve të Armatosura ne misionet ne Afganistan e me …

Italia kërkon 17 mijë punëtorë sezonalë, ja si mund të përfitojnë...

Do të jenë 17 mijë punonjësit e huaj sezonalë që gjatë këtij viti do të mund të sillen nga jashtë për të punuar disa muaj në Itali, në sektorin e bujqësisë dhe atë të turizmit-hotelerisë. Hyrjet e reja do të autorizohen nga një dekret fluksesh që do të përmbajë edhe kuota hyrjesh josezonale (pak e sipas disa kritereve strikte si …

Shpallet Republika e Vojvodinës, kërkon të shkëputët nga Serbia

Serbia i ka krijuar shumë probleme Kosovës në veri, por me sa duket në veri të saj Serbia do të ketë problem shumë më serioz se sa Kosova. Vojvodina ka riaktivizuar një tjetër version të betejës anti-serbe për Vojvodinën e ashtuquajtur “veriu serb” ; Željko Cvijanović, shkruan se nuk beson kurrë se Vuçiqi ishte naiv e të besonte se ata …

Shqiptarët mobilizohen për luftë ndaj Serbisë –

Serbia do të ballafaqohet me forcën dhe guximin e paparë të luftëtarëve shqiptarë nga të gjitha trojet, në rast se vërtetë provon t’ia mësyjë Kosovës, kudo në kufijtë e saj. Nuk do ta favorizojë aspak fakti që Kosova nuk ka ushtri të sajën, dhe vetëm një forcë, të armatosur dobët, madje më dobët se shumica e policisë në rajon. Pa …

Kelmendi: 80% e historisë tonë për Skënderbeun është gënjeshtër

Gëzim Kelmendi, deputet i pavarur i Kosovës ka thënë se historia që e mësojnë shqiptarët për Skënderbeun në tekstet shkollore është rreth 70 deri në 80 për qind gënjeshtër. Kelmendi në Info Magazine të Klan Kosvoës duke folur për Perandorinë Osmane dhe se a ishin ata pushtues, apo jo në ardhjen e tyre në tokat ballkanike, pohoi se mënyrën se …

Kjo çka ka bërë Meda për familjen nga Vitia që nuk...

Kushtet e rënda ekonomike të familjes shtatë anëtarëshe nga Hajvalia për të cilën raportuan ditët e fundit mediat e Kosovës, kanë prekur shumë këngëtarin e njohur Mehedin Pergjeçaj, Medën. Duke qenë se edhe vet Meda banon në Hajvali, ai së bashku me shokët e tij Ragip Muratin nga Zvicra dhe Besnik Tahirin nga Gjermania kanë marr aksion për ta ndihmuar …

Kosova dhe Donald Trump

Me ardhjen e presidencës së Trump-it kosovarët druajnë, se mund ta humbasin m bështetjen e SHBA-së për shtetin e tyre të brishtë. Një statujë tre metra e lartë e Bill Clinton qendron në një qoshe të bulevardit që mban emrin e tij. Aty pranë era e ftohtë e dimrit valëvit flamurin. Në fasadat e një godine me apartamente pas statujës varet …

Do te habiteni se çfarë ka bërë ky kosovar me borë

Me reshjet e mëdha të borës që erdhën në vend ditëve të fundit është shtuar edhe kreativiteti i kosovarëve për të ndërtuar gjëra të ndryshme me borë. ; Besnik Gashi nga fshati Llapushnik komuna Drenas ka bërë një kreacion mjaftë interesant. Ja fotot:

Kelmendi: Osmanët s’ishin pushtues, falë tyre ruajtëm identitetin kombëtar

Deputeti i pavarur i parlamentit të Kosovës, Gëzim Kelmendi, ka thënë se është e drejtë e tij të mendojë se perandoria osmane nuk ishte pushtuese, por se shqiptarët kanë bashkësunduar me osmanët. “Është e drejtë e imja të mendoj se perandoria osmane nuk ka qenë pushtuese”, ka thënë Kelmendi në Info Magazine të Klan Kosova. “Fakti është se ne e …

Shkrimi që po thyen tabut/ “Ne ishim të gjitha k***a

Nga Majlind Bregasi Po, ne ishim të gjitha kurva, edhe pse shumica ishim të virgjëra. Madje edhe Anila, fqinja dhe shoqja ime e bankës, që ende nuk i kishin ardhur menstruacionet, ishte kurvë. Dikush e kishte parë tek fliste te cepi i pallatit me Ilirin, të birin e shitëses së bulmetit, në një afërsi jo […]

Martohen Geti dhe Marina, dalin detaje nga dasma

Vazhdojnë të jenë një ndër marrëdhëniet me të përfolura në showbizin shqiptar. Reperi i Babastars dhe prezantuesja e Top Channel ishin pothuajse çdo ditë pjesë e shtypit rozë për lidhjen e tyre, të cilën për një kohë të gjatë e mbajtën të fshehur. Mirëpo, tani çdo gjë është e qartë! Geti dhe Marina prej disa kohësh jetojnë  bashkë në Tiranë, …