Japonia po ndërton ndërtesën më të lartë në botë (Foto)

Japonia po ndërton ndërtesën më të lartë në botë (Foto)

Shperndaje në Facebook.

screenshot-2_1454858849-4487353.png

Japonia ka në plan që të ndërtojë një ndërtesë të jashtëzakonshme në qytetin e ri të quajtur “Tokio i Ardhshëm”.

Rrokaqielli i lartë 1.6 km do të ishte më shumë se dy herë më i lartë se ndërtesa më e lartë në botë, Burj Khalifa në Dubai.

Struktura e njohur si ‘Sky Mile Tower’ do të vendoset në qendër të qytetit të ri “Tokio i Ardhshëm”, një qytet i së ardhmes i cili pritet të ndërtohet për të ‘luftuar’ ndryshimin klimatik, transmeton Gazeta Express.

Lexo edhe  Rrëfimi i sinqertë i prostitutës: Ja pse burrat i tradhëtojnë gratë

Ky rrokaqiell pritet të jetë shtëpi për 55,000 njerëz të cilët do të kenë qasje në qendra tregtare, restorante, hotele, palestra dhe klinika shëndetësore.

30f2d23c00000578-3435296-image-m-70-1454790287245

30f2ddde00000578-3435296-image-a-71-1454790980198