Kuptojeni pse duhet shtuar tri pika vaj origano ujit apo lëngjeve

Kuptojeni pse duhet shtuar tri pika vaj origano ujit apo lëngjeve

SHPËRNDAJE
loading...

Kuptojeni pse duhet shtuar tri pika vaj origano ujit apo lëngjeve

Loading...

Inflamacioni i mushkërive është infeksion i njërit apo dy krahëve të mushkërive që zakonisht shkaktohet nga bakteret, viruset apo kërpudhat. Vaji i origanos përdoret për shërimin e infeksioneve respiratore, inflamacioneve kronike, sistemit urinar, dizenterisë dhe verdhëzës. Përmban sasi të madhe me minerale, si kalcium, magnez, zink, kalium, bakër dhe mangan,transmeton gazeta Kosova Sot.

Vetitë shëruese të vajit të origanos:

Mbron nga viruset, kërpudhat dhe bakteret;

Ndihmon te psoriaza, ekzema dhe dermatiti;

Ngadalëson procesin e plakjes;

Lexo edhe  Krembananet e rrezikshme nga Serbia, i ndalon edhe Qeveria Amerikane (Dokument)

Mbron nga disa lloje të kancerit;

Ndihmon te djersitja e tepërt dhe aroma e keqe nga goja;

Largon parazitët.

Përdorimi:

Sasia e sugjeruar është 1-4 pika, tri herë në ditë (maksimum 12 pika në ditë). Ka shije të fortë, detyrimisht ta përzieni në lëng ose çaj. Edhe për përdorim të jashtëm duhet tretur me ujë. Vajin mos e aplikoni në vendet intime. Vajin nga origano e egër mund ta marrin fëmijët nga gjashtë e më shumë vjeç.

loading...