Thuajini lamtumirë erës së keqe të këmbëve me këto mënyra natyrale

Thuajini lamtumirë erës së keqe të këmbëve me këto mënyra natyrale

Shperndaje në Facebook.

Era e keqe e këmbëve mund të vijë si pasojë e çorapeve apo këpucëve të papërshtatshme. Ky është një problem që prek shumicën e njerëzve, sidomos ata që mbajnë të veshura këpucët gjatë gjithë ditës.
Uthull molle musht: prania e acideve acetike dhe fenolike në uthull e bëjnë atë

një mjet të shkëlqyer antibakterial, e për pasojë heq erën e keqe të këmbëve.

Shtoni gjysmë gote uthull molle në një legen me ujë të vakët dhe mbajini këmbët për 20 minuta në ujë.

Lexo edhe  Ja pse duhet të zieni banane

Përsëriteni këtë proçedurë 2­3 herë në javë.

Vodka: kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por është shumë efektive. Hidhni një filxhan vodka në ujë dhe era e keqe e këmbëve do të zhduket. Mbajini këmbët në ujin me vodka për 20 minuta.

Ujë me kripë: kripa është e mbushur me natrium dhe për pasojë mund të ndihmojë në neutralizimin e erës së keqe të këmbëve. Lajini këmbët çdo natë me ujë me kripë dhe më pas lyejni ato me vaj kokosi.
tr_1456039134-1286850